Dnes, Scarlet pracuje ako licencovaný psychológ a žije v San Diegu v Kalifornii, aj keď aj naďalej dostáva migrény súvisiace s počasím. Každoročne trpí jedným záchvatom a z tohto dôvodu má zakázané viesť motorové vozidlá. Trvalá trauma jadrovej katastrofy okrem jej fyzického zdravia ovplyvnila trajektóriu života a kariéry Scarlet.

Skoré spomienky na ČernobyľScarlet sa rozhovorila aj o drobných “úryvkoch”, ktoré jej zostali v pamäti z mesiacov po katastrofe, ktoré ešte stále pretrvávajú v jej mysli.

„Gigantické ovocie,“ spomínala si. “Jablká takmer veľkosť melónov.”

Ďalšie dôsledky života v zóne spadu boli neobyčajne pokojné.

“Moji rodičia mi hovoria, že to bola tá najkrajšia jar, akú kedy videli, pretože to zjavne spôsobilo veľa kvitnutia, veľa prekvitania,” povedala. “Bohužiaľ, veľa z nich bolo toxických.”

Deťom, ktoré žili v blízkosti lokality Černobyľ sa zvýšil počet prípadov rakoviny štítnej žľazy a dospelí, ktorí pomáhali s vyčistením reaktora, sú vystavení väčšiemu riziku vzniku leukémie.

“Vedela som, že pár ľudí, ktorí boli veľmi mladí a dostali veľmi rýchlo rakovinu, a potom aj veľmi rýchlo na ňu zomreli,” povedala a dodala, že niekoľko rokov po nehode, jej priateľka zomrela na rakovinu, keď mala 35 rokov.

„Byť mutantom je vlastne zvláštne“
Do polovice 90. rokov minulého storočia bývalý Sovietsky zväz prechádzal ťažkými hospodárskymi časmi a etnické napätie na Ukrajine sa zintenzívnilo.

Ako ľudia prišli o prácu a eskalovalo násilie, Scarlet povedala, že jej židovská rodina už necítila istotu žiť v tejto krajine. Požiadali o azyl v USA a po viac ako roku previerok a administratívnych dokumentov sa Scarlet presťahovala so svojimi rodičmi a starším bratom do rusky hovoriacej štvrti v Brooklyne v New Yorku v roku 1995.

Scarlet mala 12 rokov, keď prišli do USA, a jej príchod pre ňu nebol ľahký. “Ten prvý rok som nemala naozaj žiadnych priateľov a bol to veľmi, veľmi náročný rok, zvyknúť si na americkú kultúru, učiť sa jazyk,” povedala.

V 16 rokoch prvýkrát videla film X-Men, čo jej zmenilo život.

“Videla som vo filme mutantov, ktorí boli rovnako ako ja vystavení žiareniu. Spomínam si, ako som počas návštevy kina plakala, pretože som s tými postavami neskutočne cítila. Ako by som to bola ja sama. Chcela som sa k nim pridať, chcela som byť súčasťou filmu. Bolo to prvýkrát, čo som si uvedomila, že vlastne nie som obeť, ale preživší.”

Článok pokračuje na ďalšej strane.