O čo nám týmto vlastne ide?

Chceme aby ste mali na pamäti, že každý typ zemiakových lupienkov či hranolčekov obsahuje akrylamid, pečené aj smažené.

Ak sa nad tým zamyslíte, pravdepodobne si uvedomíte aj to, že zemiakové lupienky majú negatívny vplyv aj na hladinu inzulínu v krvi.

Akrylamid nie je jediným nebezpečenstvom
Mám pre vás aj ďalšie zlé správy. Akrylamid nie je jediná genotoxiská látka, ktorej by ste si mali byť vedomí. Vysoké teploty podporujú tvorbu aj ďalších chemických látok.

Heat-Generated Food Toxicants (HEATOX) je projekt týkajúci sa toxických látok, ktoré vznikajú v jedle počas úpravy pod vysokými teplotami.

Tento projekt vedený EÚ po dobu troch rokov uverejnil koncom roka 2007 výsledky, ktoré poukazovali na to, existuje približne 800 toxických látok, ktoré počas tepelnej prípravy jedla vznikajú a z toho až 52 je potenciálne karcinogénnych.

Potvrdilo sa, že akrylamid je pre naše zdravie naozaj nebezpečný a že v domácej strave neprijmete až toľko chemických látok ako v reštauračnej strave a polotovaroch.

HEATOX tiež ukázal, že akrylamid nie je možné úplne eliminovať, no existuje niekoľko spôsobov ako sa tejto chemickej látke možno vystavovať menej.

Podľa výsledkov výskumu, aj v prípade, že budete aplikovať všetky možné spôsoby pre zníženie prítomnosti akrylamidu, ktorý prijímate, pokles o 40% je pravdepodobne najlepší výsledok aký môžete dosiahnuť.

Aj vás zaujíma či sa spoločnostiam naozaj podarilo zredukovať hladinu akrylamidu na povolený limit?

Žiaľ, doteraz ešte nie sú známe žiadne dostupné dáta, týkajúce sa toho, že či a do akej miery výrobcovia dodržali dohodu z roku 2005.

Ak by ste mali záujem o detailnejšie informácie ohľadom akrylamidu, môžete si prečítať on-line správu o identifikácii, charakteristike a znižovaní rizika v prípade toxických látok, vznikajúcich z tepelne upravených potravín („Heat-generated Food Toxicants, Identification, Characterization and Risk Minimization“).

Pamätajte si však , že varenie pri vysokých teplotách nie je rozumné.

Niektoré z najbežnejších látok vznikajúcich pri vysokých teplotách
Tuto je zopár ďalších nemenej škodlivých látok, ktoré sa vytvárajú ako dôsledok aplikácie vysokých teplôt pri príprave potravín:

Heterocyklické amíny (HCAs)
Tieto toxíny sa spájajú s rakovinou a vznikajú, keď sa rôzne typy mäsa varia pri vysokej teplote.

Koncentrujú sa v spálených častiach mäsa, takže sa snažte mäso neprepiecť a nejedzte žiadne spálené časti.

Podrobnejšie o tom, ako správne pripravovať mäso, aby ste sa vyhli vzniku nebezpečných látok píšeme aj v článku Grilovanie mäsa s čistým svedomím.

Polycyklické aromatické uhľovodíky (PAHs)
Tuk, ktorý kvapká na zdroj tepla spôsobuje nadmerný dym. Tento dym sa zhromažďuje okolo jedla a do mäsa sa tak dostávajú karcinogénne polycyklické aromatické uhľovodíky.

Produkty pokročilej glykácie (Advanced Glycation End Products – AGEs) ako varenie pri vysokých teplotách, vrátane pasterizácie a sterilizácie zvyšuje množstvo pokročilej glykácie v jedle.

Ak konzumujete takéto jedlo, toxíny pokročilej glykácie sa vám dostávajú do tela.

Nahromadenie týchto toxínov vedie k oxidačnému stresu, zápalom a zvýšenému riziku srdcových chorôb, cukrovky a ochorení obličiek.

Článok pokračuje na ďalšej strane.