Piť či nepiť Coca-Colu – otázka, ktorou sa zaoberajú všetci zodpovední rodičia, ktorí sa starajú o zdravie svojich detí. Zloženie tohto nápoja vyvoláva pochybnosti u spotrebiteľov po celom svete.

V roku 2006 sa začal prvý súdny proces v Turecku. Namiesto kofeínu, karamelu, oxidu uhličitého a cukru používa výrobca tekutinu získanú z hmyzu cochineal.

Cochineal je hmyz, ktorý žije v Mexiku a na Kanárskych ostrovoch. Tam pre neho pripravujú pole, na ktorých tento hmyz saje šťavu. Potom sa tento hmyz zbiera, vyberajú sa samičky a spracovávajú sa na pigment zvaný karmín. Karmín sfarbuje nápoj do farby tejto značky.

A z názvu hmyzu pochádza aj prvé slovo názvu tohto produktu – Coca.

Čo znamená slovo Cola, možno pochopiť z rozprávania človeka, ktorý pracoval v továrni na Coca-Colu 23 rokov. Hlavnou surovinou obľúbeného nápoja sú korene sladkého drievka, ktoré majú veľmi rady myši. Zamestnanci spoločnosti nemôžu fyzicky triediť tony koreňov nazbieraných bagrom a lisujú ich spolu s cicavcami. Srsť, kosti i labky sa odstraňujú až po ukončení tohto procesu

Tmavá farba nápoja maskuje prítomnosť krvi a žalúdočného obsahu myší v tekutine. Výrobok je samozrejme dezinfikovaný pomocou škodlivých chemických zlúčenín. Počas dlhých rokov práce zamestnanec, ktorý tieto skutočnosti uviedol, nikdy tento nápoj nepil.

Vedci (z Washingtonu) rozložili jednu z ingrediencií Coly na komponenty:

Článok pokračuje na ďalšej strane.