Banány, ktoré bežne nachádzame v obchodoch, sa čoskoro môžu stať minulosťou. Ich pestovanie ohrozuje množstvo faktorov vrátane klimatických zmien, zamorenie hmyzom, zlej kvality pôdy alebo rastlinných chorôb. Už raz k podobnej “banánovej apokalypse” došlo a hrozilo, že o populárne ovocie navždy prídeme. Teraz sa rad odborníkov obáva, že situácia sa bude opakovať. Zástupcovia obchodných reťazcov na Slovensku však upokojujú, podľa nich k žiadnej katastrofe zatiaľ nedochádza.
Na svete existujú stovky druhov banánov. Niektoré sú červené, iné sa pred konzumáciou varia a ďalšie sú plné semienok. Najznámejšia a najpopulárnejšia je ale odroda Cavendish – sú to tie, ktoré na Slovensku jeme vo veľkom. Typicky sladké, mierne zahnuté a žlté s tenkou šupkou. Sú tak obľúbené, že ich kvalitu dokonca upravuje smernica Európskej únie.
Táto odroda nie je stará a bola vyšľachtená v polovici minulého storočia z nutnosti. Pôvodnú obľúbenú odrodu nazvanú Gros Michael v 50. rokoch zdecimovala plesňová choroba nazvaná panamská choroba. Pestovatelia sa museli rozlúčiť s “hrubým Michaelom”, ako názov odrody znie v preklade, a prejsť práve na Cavendish. U nich je výhoda, že sú proti pôvodnej plesňovej chorobe odolné.
Radosť trvala zhruba do 90. rokov, kedy sa objavil nový kmeň panamskej choroby spôsobený plesňou Fusarium (označenie Tropical Race 4). Odborníci museli znovu začať riešiť, že banány sú v ohrození. A teraz sa objavil ešte ďalší kmeň nazvaný čierna Sigatoka, ktorý sa šíri vzduchom, jeho účinky umocňujú klimatické zmeny a nezaberajú naň žiadne postreky proti hubám.
Prečo je to problém? Čítajte ďalej…
Článok pokračuje na ďalšej strane.