Majú iba 17 rokov, ale už teraz sa môžu pochváliť obrovským úspechom. Prešovský stredoškoláci Samuel Smoter a Miriam Feretová si z Los Angeles priniesli domov úspechy z najväčšej a najprestížnejšej celovestovej súťaže mladých vedcov Intel ISEF 2017. Mladí gymnazisti sa nielen že dostali do sveta, ale dokonca sa stretli aj s nobelistami a pomenovali po nich asteroidy. Pozornosť si však zaslúži aj ich unikátny vynález, za ktorý si túto poctu zaslúžili.

Unikátny nápad
Vo svojom projekte sa mladí Prešovčania zamerali na využitie éterických olejov ako biorepelentov v prevencii proti kliešťom. Všimli si totiž, že repelenty, ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch, už nie sú natoľko účinné a kliešte proti nim začínajú byť čím ďalej tým odolnejšie. Okrem toho chceli nájsť alternatívu, ktorá by namiesto syntetických látok obsahovala výhradne prírodné látky. Takéto repelenty by neškodili ani nášmu zdraviu, ani životnému prostrediu.

Účinnejšie ako repelenty z obchodu
Mladí gymnazisti preskúmali 13 éterických olejov a dva konkrétne druhy kliešťov – Dermacentor a Haemaphysalis . “Zistili sme, že prírodné silice ako fenikel, muškátový orech, či aníz majú až štyrikrát vyššie repelentný účinok než samotné repelenty proti Dermacentor. Fenikel a muškátový orech mali aj trikrát vyšší repelentný účinok, “ povedali pre portál Veda na dosah.

Článok pokračuje na ďalšej strane.