Po tridsiatke sa hlavne u žien spomaľuje metabolizmus, vďaka ktorému spaľujeme menej efektívne tuky. Existujú desiatky najrôznejších rád a tipov, ako spaľovanie zrýchliť. Niekto odporúča vypiť ráno vodu s citrónom, iný konzumácii pálivých potravín. Nedávna štúdia však zistila, že najprirodzenejší spôsob, ako zrýchliť metabolizmus, je konzumácia tvarohu pred spaním. Prečo?

Bez bielkovín nefunguje žiadna diéta. Bielkoviny vytvárajú svaly, a čím viac svalovej hmoty máte, tým viac kalórií spálite. Bielkoviny navyše sýti a zvyšujú termogenézu (kalórie sa strácajú vo forme tepla odchádzajúceho cez pokožku). A ešte niečo: bielkoviny produkujú hormóny šťastia, stimulujú imunitu a podporujú regeneráciu.

Tvaroh – ideálny mliečny výrobok

Tvaroh je jedinečný mliečny výrobok, pretože obsahuje málo sacharidov, a je naopak bohatý na bielkoviny. Obsahuje tiež zdravé tuky, ale nie je ich v ňom zase toľko, aby sme sa báli, že priberieme. Podľa najnovšej štúdie, ktorú zverejnil časopis Nutrition, je konzumácia tvarohu pred spaním najlepší diétny trik, ktorý môžeme využiť, ak chceme schudnúť!

Reguluje chuť k jedlu

Ak ste až doteraz v noci trpeli hladom a mali túžbu povysávať chladničku, doprajte si pred spaním jednu misku tvarohu. Tvaroh obsahuje bielkovinu zvanú kazeín, tu trávi telo pomalšie ako iné druhy bielkovín. Podľa odborníkov je kazeín populárny proteínový doplnok, pretože ho pomalšie strávime. A vďaka tomu budeme dlhší čas sýti. Tvaroh teda udrží naše chute na uzde a ráno sa v pohode môžeme poriadne naraňajkovať.

Urýchľuje metabolizmus

Odborníci zapojili do výskumu ženy, z ktorých jedna skupina konzumovala 30 až 60 minút pred spaním tvaroh. Druhá skupina užívala placebo. Po prebudení bolo množstvo spálenej energie u žien, ktoré jedli tvaroh, podobné, ako keby konzumovali kazeínové proteíny v prášku či nápojoch. Výskumníci dospeli k záveru, že konzumácia 30 gramov bielkovín asi 30 minút pred spaním má pozitívny vplyv na rast svalov a metabolizmus.

Vyššia strata tuku a zvýšenie svalovej hmoty

Je známe, že potraviny s vysokým obsahom bielkovín majú priaznivé účinky ohľadom straty tuku, a teda aj hmotnosti. Avšak vedci zistili, že najefektívnejší je práve tvaroh. Štúdia publikovaná v časopise The Journal of Nutrition zistila, že zvýšená spotreba tvarohu u žien súvisí s vyššou stratou tuku. Popri tom tvaroh poskytuje telu dôležité aminokyseliny, ktoré sa využívajú k tvorbe svalovej hmoty. Naviac má tvaroh veľa vápnika, a zvýšený príjem tohto minerálu podporuje správnu hladinu testosterónu, ktorý napomáha tvorbe svaloviny.

Zdroj: healthline.com