Spánok. Pre telo životne dôležitý proces, ktorý pomáha ľudskému telu zotaviť sa po náročnom dni. Koľko času by sme si naň ale mali vyhradiť? Sú čísla hovoriace o potrebe spánku pre mužov rozdielne ako pri potrebe spánku pre ženy?

Neurochirurgovia, alebo teda vedci, ktorí sa zaoberajú činnosťou mozgu, bijú na poplach. Dnešná populácia je k základným veciam až príliš ľahkomyseľná.

Dámy, pripravte sa na posteľ
Zložitosť funkcie mozgu u žien si vyžaduje dostatočný odpočinok. Jim Horne, profesor na Univerzite v Loughborough v Anglicku hovorí: „Nedostatok spánku u žien je silne prepojený s vysokou úrovňou stresu, rovnako s pocitmi neistoty, depresie a hnevu. Na mužov nedostatok spánku takýmto spôsobom nevplýva.“

8 hodín?
Koľko hodín spánku je teda nevyhnutných pre zdravé a efektívne fungovanie človeka v nasledujúci deň? Osemhodinový spánok je ideálny, no profesor Horne vysvetľuje, že ženy by si mali predsa len odpočinúť o niečo dlhšie. Tvrdí, že ženy sú počas dňa viac namáhané rozličnými vplyvmi – prácou, deťmi, domácnosťou, riešením medziľudských vzťahov a pod. Zatiaľ čo muži sa počas dňa venujú bezvýhradne práci a po príchode domov svoj mozog takpovediac vypnú, ženy prídu domov na „druhú šichtu“, čoho dôsledkom je niekoľkonásobne vyššia vyčerpanosť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.