Domáci záhradníci každoročne minú milióny na hnojivá pre svoje záhrady a izbové rastliny. WOW! Zatiaľ čo mnohí vedci súhlasia s tým, že chemické hnojivá poškodzujú životné prostredie, organické hnojivo šetrí naše peňaženky…

Dobrou správou je, že si môžete ľahko vyrobiť svoje vlastné hnojivá z organického odpadu a iných vecí, ktoré máte okolo domu.

3 dôvody, prečo potrebujete organické hnojivo:

Vaše rastliny potrebujú organické hnojivo, pretože:

  • Väčšina pôdy neposkytuje základné živiny, ktoré sú potrebné pre najlepší rast a produkciu rastlín.
  • Dokonca aj keď máte šťastie, že máte bohatú hlinitú pôdu, po ktorej všetci túžime, pretože vaše rastliny rastú, absorbujú tieto živiny a pôdu zanechávajú menej úrodnú.
  • Všetky tie krásne kvety, ovocie a zelenina, ktoré ste vysadili v minulom roku, vzali živiny, ktoré boli v pôde. V tomto roku vaša záhrada potrebuje ďalší nárast živín pre tohtoročné rastliny.
Tu je zoznam TOP prírodných hnojív, ktoré nájdete vo vašej domácnosti:

Cibuľové šupky

Zvyšky z ošúpanej cibule trochu podrvte v rukách a zalejte vodou v pomere 1:2. Fľašu uzatvorte a nechajte šupky lúhovať dva dni. Potom cibuľu sceďte a vodou polejte kvety. Pokojne ju môžete nasypať aj priamo do črepníkov. Prírodného hnojiva na rozklad nikdy nie je dosť.

Káva a čaj

Káva a čaj pomôžu. A ako veľmi! Nevylievajte vylúhované pomleté zrniečka kávy do výlevky a takisto nevyhadzujte čajové vrecúška do smetí. Ak jedno alebo druhé zamiešajte z času na čas do pôdy k rastlinke, uvidíte, ako krásne vám najbližšie rozkvitne, prípadne ako sa jej začne dariť s vyháňaním nových lístkov. Káva je vo všeobecnosti najideálnejším hnojivom pri pestovaní paradajok. Pamätajte na to v lete!

Cukor

Skôr, ako rastlinku polejete, nasypte do črepníka trochu kryštálového cukru, prípadne zmiešajte dve väčšie štipky cukru do pohára s vodou a tým rastlinu polejte. Takéto hnojivo používajte raz za týždeň, nie viac. Ak bude cukru príliš, v sladkej pôde sa začnú množiť baktérie.

Vaječné škrupiny

Vaječné škrupiny rozhodne nie sú na zahodenie, pretože obsahujú veľa vápnika, ktorý neutralizuje kyslé prostredie. Ak to teda prepísknete s kvasnicami, pokojne do črepníkov nasypte suché a rozdrvené vaječné škrupiny. Tie sa postarajú o to, aby sa baktérie nezačali množiť skôr, ako bude neskoro.

Popol

Podobne ako banány, aj popol obsahuje fosfor, draslík a vápnik, ibaže navyše aj horčík, železo, zinok a dôležitú síru. Aj preto je najúčinnejším prírodným hnojivom vhodným nielen do črepníkov izbových rastlín, ale aj na záhradu. V domácom prostredí urobíte najlepšie, ak zamiešajte 100-150 g popola do zhruba 1,5-litrovej nádoby na vodu, necháte deň odstáť a potom roztokom polejte rastliny.

Banánové šupky

Banánové šupky obsahujú draslík, vápnik a fosfor a toto všetko je vlastne aj obsahom chemických hnojív. Usušiť banánové šupky je však ľahšie, lacnejšie a oveľa prirodzenejšie tak pre rastliny, ako aj pre vzduch, ktorý dýchate. Najlepšie stimulujú rast a kvitnutie ruží.

Kvasnice

Droždie obsahuje veľa vitamínov skupiny B, mikroelementy a živiny, ktoré rast rastlín výrazne stimulujú. Treba však vedieť, kedy stačí. Zmiešajte jednu kocku droždia v piatich litroch vlažnej vody a potom roztokom s mierou polievajte vaše rastliny. Proces neopakujte častejšie ako raz mesačne!

Voda z akvária

Máte doma akvárium s rybičkami a pravidelne ho čistíte? Nie je nič jednoduchšie, ako takouto vodou poliať kvety. Obsahuje množstvo prírodných živín a tie urýchľujú rasť a neutralizujú kyslosť pôdy.

Pomarančová kôra

Pomarančová kôra je skvelá vec na hnojenie, no v našich končinách je trochu otázne, či rastlinám neurobí viac zla ako dobrého. To najmenej, čo môžete urobiť, je pred sušením ju poriadne umyť. Chemikálie, ktorými sú dovážané pomaranče striekané, môžu izbovým rastlinám privodiť všeličo, aj celkový úhyn. Zhruba litrovú fľašu naplňte do tretiny pomarančovými šupami a zalejte horúcou vodou doplna. Nechajte deň lúhovať, potom prefiltruje a polejte rastlinky.

Páčil sa vám náš článok? Nezabudnite ho zdieľať medzi vašich priateľov 🙂

ZDROJ: thegrownetwork.com