Dnes sa stretávame s takým vzácnym pokrmom ako je mäsový vývar. Obyčajne sa pripravuje vývarom z kuracích nôh, alebo pri príprave huspeniny. My by sme chceli oprášiť tradície a pripraviť taký vývar, ako ho robievali naše babičky.

Čo je to mäsový vývar – je to prospešné jedlo? Pri jeho zdanlivej jednoduchosti sa v ňom nachádzajú dôležité
aminokyseliny, ktoré sú potrebné pre racionálnu výživu človeka.

Účinky mäsového vývaru:

Po prvé, vývar zoceľuje rany a doporučuje sa používať pri pooperačných stavoch. Prítomnosť prospešných
aminokyselín pomáha rýchlejšie sa zotavovať. Je to taktiež dôležité jedlo pre vyvíjajúci sa organizmus.

Po druhé, vďaka vysokému podielu magnézia, kalcia a fosforu v vývare sa vaše kosti stanú pevnejšie. Preto je
ho možné jesť v každom veku.

Po tretie, vo vývare sa nachádza želatína, ktorá blahodárne vplýva na sliznicu črevného traktu a taktiež žalúdka.
Zaručene najlepšie jedlo!

Po štvrté, vývar sa môže vysporiadať s toxínmi a tým začne správne fungovať pečeň. Takže, ak ste sa náhodou
priotrávili, jedzte bujón.

Po piate, v vývare sa nachádza aj glycín, ktorý zabezpečuje vysoký podiel železa v krvi a tým sa predchádza
anémii a zlepšuje sa krvný obraz. Zaručene vynikajúci hemoglobín.

A to nie je zdaľeka všetko. Vývar sa môže podávať ako samostatné jedlo, alebo ako základ rôznych polievok,
ragú a omáčok – na čo si človek zmyslí.

Nezabúdajte – Vývar je nízkokalorické jedlo, obsahuje – kilokalórií na jeden liter.

Nikdy som nevedela ako, správne pripraviť chutný číry vývar. Potom som ale objavila tieto skvelé triky a môj vývar teraz chváli celá rodina:

Ako uvariť číry vývar?
Úspech číreho vývaru je v príprave. Dobre zvolené kvalitné suroviny, ale aj teplota vody, tieto dve zložky veľmi vplývajú na prípravu číreho vývaru.

Prvá vec pri varení vývaru je výber mäsa, ktorý chcete do polievky použiť. Bohatý vývar však nebudete mať iba z jedného kusu mäsa. Kombinujte mäso a kosti. Silný vývar z kostí bude mať po uvarení a uskladnení charakteristickú želatínovú konzistenciu. Pri príprave vývaru sa vyhnite najmä mrazenému mäsu či kostiam. Pri odmrazovaní sa totiž z mäsa stráca vzácna šťava, ktorá dodáva polievke pravú mäsitú chuť.

Najprv mäso s kosťami varte pri vyššej teplote s tým, že z polievky dôkladne vyberajte penu. Neskôr teplotu znížte a nechajte ďalej variť. Myslite však na to, že aj keď polievku varíte pri nízkej teplote, na povrchu vzniká pena, ktorú musíte vyberať.

Doba varenia vývaru nie je presne určená. Každý z nás má rád iný vývar, niekto silnejší, niekto slabší. Ak ale varíte polievku na množstvo vody tri litre, hovädzie mäso varte najdlhšie osem až desať hodín. Teľacie mäso sa odporúča variť najviac šesť až osem hodín. Bravčové mäso varte najviac štyri až šesť hodín. Vývar z kuracieho mäsa, ktorý zrejme pripravujeme najčastejšie, varte najviac tri hodiny.

K vývaru neodmysliteľne patrí aj zelenina. Dodá polievke neodolateľnú vôňu a krásne farby. Použite celú cibuľu, koreňovú zeleninu (mrkvu, petržlen, paštrnák, zeler) v pomere jeden kilogram zeleniny na tri kilogramy kostí a mäsa. Profesionálny kuchári používajú pri varení vývaru aj rôzne bylinky. Vetvičky petržlenu, zeleru, bobkový list a pažítku zviažte do jedného zväzku a pred koncom varenia vložte túto voňavú kyticu do polievky aspoň na pätnásť minút. Tento jednoduchý trik vám zaručí, že polievka bude úžasne rozvoniavať.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

ZDROJ: navodynapady.cz