Premýšľali ste niekedy nad tým, kde zohnať peniaze navyše napríklad na letnú dovolenku či vianočné darčeky? Možno ste ich mali bližšie ako si myslíte, stačí sa pozrieť do vašej peňaženky.

Štandardne môžeme euromince rozdeliť do troch kategórií.

V prvej sú obehové mince štátov. Do tejto kategórie zaraďujeme mince všetkých nominálov od 1 centu až po 2 eurové mince. Národné rubové strany sú totožne niekoľko rokov. Väčšina krajín svoje národné strany doposiaľ neupravovala.

Do druhej kategórie zaraďujeme pamätné mince, ktorých ideológiu tvorí určitá spomienka na významnú udalosť, osobnosť alebo inú spomienku emitujúcej krajiny. Tým, že sa jedná predovšetkým o spomienku výročia, rubová strana pamätnej mince sa z roka na rok mení podľa aktuálnych výročí.

Tretiu kategóriu tvoria chyborazby, ktoré sa omylom dostali do obehu. Z pravidla je ich len veľmi obmedzené množstvo a preto vytvorenie zbierky takýchto mincí môže byť veľmi nákladná.

Pokiaľ Vás Vaši predkovia nezabezpečili bohatstvom vo forme pokladov schovaných pod podlahou alebo v útrobách obrazov na chalupe vo svetlici, odporúčame zamerať sa napríklad na pamätné euromince. Od zavedenia eura môže každá krajina eurozóny vydať jednu (od roku 2012 dokonca dve) pamätné mince v nominálnej hodnote 2 eurá ročne. Tieto mince je možné používať ako bežné platidlo, a preto ich aj vy môžete nájsť vo svojej peňaženke!

Článok pokračuje na ďalšej strane.