Instantné polievky sú najčastejšie konzumované ľuďmi s nedostatkom času a peňazí – nie sú ani zdravé, ale ľudia ich nepovažujú ani za nezdravé.

Americkí vedci z Texasu varujú, že instantné jedlo dvakrát alebo trikrát v týždni, zvyšuje riziko cukrovky i mozgovej mŕtvice.

Aj v USA sa totiž tieto jedlá tešia veľkej obľube, najviac instantné polievky či cestoviny – čínske rezance.

Vedci pri svojej štúdii, ktorej výsledky zverejnili v magazíne The Journal of Nutrition, skúmali ľudí, ktorí konzumovali instantné jedlá (zamerali sa na čínske variácie instantných polievok a cestovín) a zistili, že u tých, ktorí si ich dopriali dva až trikrát týždenne, sa zvýšilo riziko vzniku kardiometabolickému syndrómu, ktorý môže viesť k spomínaným ochoreniam.

Obsahujú škodlivé konzervanty
Butylhydroxyanizol (BHA) a t-butylhydrochinón (TBHQ) sú hlavné konzervanty, ktoré táto strava, najmä populárne “vifonky”, obsahujú. Tieto látky až strojnásobujú minimálnu trvanlivosť polievok, ale pri ich dlhodobej a masívnej konzumácii môžu pôsobiť ako potenciálne karcinogénne látky. Konkrétne môžu narušiť fungovanie endokrinného systému, ktorý je zodpovedný za výrobu a reguláciu hormónov.

Zle sa trávia
Žalúdok musí poriadne pracovať, aby spracoval instantné polievky. V tráviacom trakte zostávajú viac ako 32 hodín. To znamená, že v organizme zostanú o to dlhšie tiež všetky škodlivé látky a budú môcť pôsobiť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.