VIDEO: 

Ďalšie zvláštne osady v lesoch
Indiáni z kmeňa žijú vo zvláštnych kruhových osadách s akýmsi „patiom“ hlboko v lesoch pri brazílsko-venezuelskej hranici. Nedávno sa ich život podarilo odfotografovať z lietadla, ktoré prelietalo okolo.

Zábery ukazujú kmeňové spoločenstvo približne so stovkou ľudí. Všetci žijú na rozľahlom teritóriu dažďového pralesa tradičným spôsobom života, aký sa viedli ešte pred príchodom belochov do Južnej Ameriky.

Prežitie Janomamov priamo súvisí s okolitou prírodou, tá je však ohrozená. Najväčšie nebezpečenstvo zrejme predstavuje príchod zlatokopov, ktorí ničia lesy výrubom a ortuťou. Nezvyčajné nie sú aj ozbrojené strety s Indiánmi.

Baníci zo zlatonosných baní sú pre izolované kmene smrtonosnými poslami civilizácie. Do osád často zavlečú choroby ako napríklad maláriu, chrípku či osýpky. Domorodci voči nim nemajú žiadnu imunitu.

Letecké zábery okrem vyľakaných Indiánov ukazujú aj ich typické obydlia. Svoje štvorcové prístrešky zoskupujú do kruhového tvaru. Jeden štvorec s vlastným ohniskom patrí jednej rodine a otvorený stred sa využíva na kmeňové slávnosti či obrady. K osadám patria aj malé políčka s typickými miestnymi plodinami ako je maniok či banány.

FOTOGALÉRIA:

ZDROJ: youtube.com