Znie to odporne, ale je to tak. Z Českého zdroja nám prišla potvrdená informácia, že do veky, šišiek aj buchiet sa bežne pridáva biely prášok E 920, ktorý sa vyrába z vlasov, chlpov, nechtov a kopýt. Najčastejšie pochádza z Číny.

Biely prášok nesie označenie E 920, šikovní predajcovia ho často maskujú za na prvý pohľad sympatickejším L-cysteínom. Ale inak ide stále o jedno a to isté. Používanie L-cysteínu posvätila vlani v novembri EÚ a bežne sa pridáva nielen do krmiva pre dobytok ale tiež do pečiva pre ľudí.

“E 920 je súčasťou zlepšujúcich prípravkov, ktoré používame aj my pri výrobe bežného pečiva,” potvrdil portálu vitalia.cz napriklad zástupca spoločnosti Penam. “My však používame zásadne L-cysteín syntetického pôvodu,” dodal.

Prevažná väčšina L-cysteínu sa pritom vyrába v Číne rozpustením vlasov, napríklad z kaderníctva, peria, kopýt somárov a štetín ošípaných vo veľkom množstve koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej. A keď píšem veľkom, tak myslím veľkom, tu sa rozhodne netroškari. Spoločnosť Wacker, jeden z najväčších producentov chemických prísad, uvádza, že na výrobu jedného kilogramu L-cysteínu sa spotrebuje dvadsať sedem kilogramov kyseliny chlorovodíkovej. Čo je nielen škodlivé pre životné prostredie, ale podľa nich tu vzniká aj riziko šírenia patogénov, ako je vírus vtáčej chrípky . Našli sme jedného zo spracovateľov až v Šanghaji; pozrite sa do fotogalérie , kde sa rohovina rozpúšťa v kyseline a ako výsledný produkt vyzerá.

Nájdeme ho v týchto produktoch:

Článok pokračuje na ďalšej strane.