Trápia vás problémy so spánkom? Existuje niekoľko dôvodov prečo! Často sa stáva, že prídete domov po náročnom dni v práci, unavení, vyčerpaní a čo najrýchlejšie sa chcete dostať do vytúženej postele…

Keď si ale ľahnete, spánok nie a nie prísť. Toto je problém, ktorý pozná nejeden z nás, našťastie však existuje spôsob, ktorý ho dokáže vyriešiť.

Nemôžem spať mám studené nohy
Chladné nohy by mohli byť dôvodom vašich nepokojných nocí. Keď sú vaše nohy studené, obmedzujú krvné cievy a spôsobujú cirkuláciu menej krvi. Podľa Národnej nadácie pre spánok , otepľovanie nôh pred tým, než idete do postele, pomáha vášmu mozgu jasný signál spánku, ktorý je pred spaním.

A najjednoduchší spôsob, ako si zahriať nohy? Ponožky.

Prezradíme vám, prečo je lepšie spať v ponožkách a ako to ovplyvňuje naše telo.

Švajčiarski výskumníci vykonali štúdiu na to, aby zistili, ako teplota rúk a nôh ovplyvňuje kvalitu spánku. Zhromaždili skupinu ľudí a požiadali ich, aby si pred spaním navliekli na nohy ponožky a vyskúšali, ako to ovplyvní ich kvalitu spánku. Ukázalo sa, že teplo končatín pozitívne ovplyvňuje celé telo, vrátane mozgu.

Cievy sa rozšírili a krvný tlak sa znížil, čím mohol mozog relaxovať a pripraviť sa na spánok. Vďaka týmto procesom ľudia zaspali v oveľa kratšom čase.

Každý z nás má rôzne návyky týkajúce sa spania. Niekto má rád zaspávanie v pyžame, iný v roztiahnutom tričku a niekto uprednostňuje nahotu. Sú ľudia, ktorí dávajú prednosť vyhriatej miestnosti s tým, že spia bez prikrývky, ale existujú aj takí, čo spia pri otvorenom okne pod hromadou prikrývok. To isté platí aj pri téme ponožiek – s nimi alebo bez?

Štúdia švajčiarskych vedcov je veľmi inšpirujúca, ale my sme sa rozhodli zistiť, či existujú aj nevýhody spania v ponožkách a aké pravidlá sa musia dodržiavať, aby sa predišlo škodlivým následkom.

Medzi nevýhody tohto návyku vedci zaraďujú fakt, že v noci sa nohy v ponožkách príliš potia, čo spôsobuje nie príliš dobré dôsledky. Napríklad infekciu (plesne sa vyvíjajú intenzívnejšie v teplejšom prostredí), zhoršenie krvného obehu, nepríjemný zápach. Mnohí tiež tvrdia, že nohy si nedokážu oddýchnuť a nie sú dostatočne vetrané.

Toto je tá druhá strana mince. So všetkými týmito nevýhodami je ťažké nesúhlasiť, ale je možné sa im vyhnúť. Ako? Dôležitý je správny výber ponožiek a dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny.

Prvé a najdôležitejšie pravidlo – nikdy nechoďte spať v ponožkách, ktoré ste mali celý deň na nohách. Takto predídete problémom s infekciami a plesňovými ochoreniami. Dobre urobíte, ak si pred spaním dáte teplú sprchu alebo kúpeľ. Neuškodí ani kúpeľ pre chodidlá, ktorý si môžete čas od času dopriať.

Nastal čas na výber dobrých ponožiek. Najlepšie vyhovujúce ponožky sú tie z prírodných materiálov: bavlna alebo vlna. Je dôležité, aby ste sa v nich cítili pohodlne: tak aby Vám nebolo príliš horúco alebo chladno. Okrem toho by mali byť ponožky voľné, bez gumy. Nemali by stláčať členky, takže krvný obeh zostane nenarušený. Tiež si môžete kúpiť špeciálne ponožky, ktoré sa používajú na dlhé cesty a lety.

Ako vidíte, keď budete robiť všetko správne, nebudete zažívať žiadne problémy. Ponožky vám pomôžu zaspať ako malé dieťatko, a nie len v noci. Budú vás udržiavať v teple, pomôžu vám vyhnúť sa poklesu teploty a nočným výletom na toaletu. Váš spánok bude oveľa pohodlnejšie a výdatnejšie.

Mimochodom, tradičná čínska medicína tiež dodržiava tento pohľad. Východný liečitelia veria, že chladné nohy narúšajú normálne obeh vitálnej energie v našom organizme.

Možno budú mnohí tvrdiť, že spánok v ponožkách je nepohodlný a znervózňujúci – nakoniec to skončí tak, že si ponožky aj tak počas noci vyzujete, pretože vám je príliš teplo. Ak teda pravidelne nemôžete zaspať a nechcete si na nohy dávať ponožky, vyskúšajte aj iné metódy. Hlavné je, aby boli vaše nohy v teple. Môžete ich zavinúť do druhej prikrývky alebo si k ním prisunúť ohrievač.

Najspoľahlivejším spôsobom, ako otestovať účinnosť tejto metódy je vyskúšať si to na vlastnej koži. Chodíte spať s ponožkami na nohách? Myslíte si, že vám pomáhajú zlepšiť a zrýchliť proces zaspávanie?

ZDROJ: healthline.com